Rok szkolny 2022/2023


Jasełka-jak to było ponad 2000 lat temu...

Dziś uczniowie naszej szkoły pod czujnym okiem Pani Teresy i Pani Marioli przedstawili nam widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich.


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dziś zwróciliśmy swoje myśli ku ofiarom Zagłady-bezprecedensowego ludobójstwa około sześciu milionów Żydów i Żydówek. Wspominaliśmy też wszystkich tych ,którzy ,choć ocaleli doznali traumatycznych prześladowań -wykluczenia ,dyskryminacji ,upokorzenia ,utraty własności i odarcia z człowieczeństwa .
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu pozwalają wydobyć pamięć o zamordowanych i ocalałych z nurtu codzienności .Pamięć potrzebuje jednak wielotonowego działania i kanałem mocno ją wspierającym jest systematyczna edukacja-formalna i nieformalna-stanowiąca jej potężny oręż.
Nasi uczniowie obejrzeli również filmy edukacyjne o społecznościach żydowskich ,które przybliżają ich historie,bogactwo i zróżnicowanie tożsamości ,ich wkład w rozwój miast oraz ich sytuację do dziś .
Dziękujemy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za udostępnione materiały edukacyjne ,filmy oraz szkolenie dla nauczyciela.

Kolorowy styczeń

Za oknem szaro,buro i ponuro ale...w naszej szkole było kolorowo.


Konkurs recytatorski w V klasie

Konkurs recytatorski wokół twórczości Jana Brzechwy polegał na samodzielnym wybraniu wiersza z całego dorobku autora.
Samodzielny wybór wspomagał motywację i przyjemność w klasowym konkursie recytatorskim, który trwał ponad miesiąc, ponieważ dzieci prezentowały swój wiersz, gdy były w pełni gotowe.
Kryteria oceny były określone wcześniej w klasie : ilustracja i kopia tekstu notowane na 5 punktów każda. I recytacja notowana na 10 punktów.
Całość więc mogła przynieść 20 punktów.
Zwycięzcy konkursu przede wszystkim znali doskonale tekst na pamięć, ale przede wszystkim potrafili go zinterpretować i włożyli swoje ❤️.
Gratulujemy zwycięzcom !
Wszyscy uczniowie otrzymali książki jako nagrody pocieszenia.

Warsztaty recytatorskie

7 oraz 21 stycznia odbyły się warsztaty recytatorskie przygotowujące do konkursu ''Wolność w polskiej literaturze''. Warsztaty poprowadziła Pani Maja Saraczyńska.


Legendy polskie w naszej szkole

Już dzieci w początkowych klasach szkoły podstawowej uczą się ,że legenda to opowieść,  w której tkwi ziarnko prawdy. W Polsce swoje własne legendy ma każdy region kraju. Mamy więc legendy małopolskie, z których najsłynniejsza jest ta o Smoku Wawelskim, mamy warszawskie -o Warsie i Sawie, Bazyliszku. Słynne są również wielkopolskie ,a najbardziej znana jest Legenda o Lechu, Czechu i Rusie ,opisująca początki państwa polskiego. Z kolei  za najstarszą polską legendę uchodzi opowieść o Popielu , którego zjadły myszy. Opowieści te, choć nie zawsze pisane zrozumiałym językiem ,bywają fascynujące ,warto więc poznać choć część z nich.


Wymiana ze szkołą w Zbąszyniu

Klasa I dzięki Pani Hani od kilku lat prowadzi korespondencję ze szkołą w Zbąszyniu. Tym razem otrzymaliśmy od koleżanek i kolegów z Polski kartki świąteczne z życzeniami oraz krzyżówki.

Dziękujemy!


ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Upamiętnia ona objawienie się światu Boga w postaci narodzonego w Betlejem Jezusa Chrystusa. Według ewangelisty ,w stronę miejsca Jego narodzin, za gwiazdą na niebie podążyli z pokłonem mędrcy ze Wschodu ,w darze ofiarując Mu złoto ,kadzidło i mirrę. W tradycji mędrcy ci znani są jako Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Reprezentowali oni ludzi z całego świata: Europy, Afryki i Azji. Uniwersalność zbawienia ,ponad wszelkimi podziałami sprawia, że to jedno z ważniejszych świąt.


Galette des Rois

Jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów przy okazji Święta Trzech Króli we Francji jest dzielenie się na pamiątkę hołdu ,jaki Mędrcy złożyli małemu Jezusowi ciastem Galette des Rois ,czyli Ciastem Trzech Króli .
Podobny zwyczaj świąteczny -wybory migdałowego króla , był kultywowany w Polsce ,ale dziś już o nim nie usłyszymy .Był to zwyczaj dotyczący dnia zamykającego okres świąteczny ,a jednocześnie zaczynającego karnawał ,czyli Święta Trzech Króli .Wszyscy spotykali się wtedy podczas wieczornej wieczerzy ,której dodatkową atrakcją był wielki placek z ukrytym migdałem .Komu dostał się kawałek ciasta ze schowaną w środku niespodzianką ,ten zostawał migdałowym królem .Taka osoba mogła korzystać z wielu zaszczytów ,ale sprawowała też ważne obowiązki ,pełniąc funkcję duszy towarzystwa, wodzireja.

Dziś zawitał do nas Święty Mikołaj!


Konkurs Bożonarodzeniowy

3 grudnia został rozstrzygnięty Konkurs Bożonarodzeniowy, którego celem było rozwijanie kreatywności uczniów i ich zdolności manualnych oraz kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach:

Grupa 1 klasa 0-II

Viviane Wasilewska

Jan Roche

Grupa 2 klasa III-IV

Emilia Tęcza

Maja Białorucka 

Grupa 3 klasa V-VIII

Amelia Miga

Mateusz Pierścionek

 


Kiermasz Bożonarodzeniowy

Już za nami Kiermasz Bożonarodzeniowy, który można było odwiedzać w tym roku 26 i 27 listopada oraz 3 i 4 grudnia. Do nabycia były różnorakie ozdoby adwentowe i świąteczne :wieńce, stroiki, świece. Nie zabrakło również domowych  wypieków i tradycyjnych polskich wędlin . Były naturalne miody, pierniczki i bajkowe domki a na rozgrzewkę gorące napoje-kawa, herbata i ciepła czekolada .

Dziękujemy wszystkim za udział!  


Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny ''Święty Jan Paweł II w oczach dziecka'' poświęcony Papieżowi Polakowi zorganizowany przez Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim został rozstrzygnięty 21 X 2022 roku. Niestety żaden z naszych uczniów nie został laureatem konkursu w Polsce ,zatem nasza szkoła postanowiła nagrodzić ich uczestnictwo i wszyscy otrzymali dyplomy, książki i gry edukacyjne.

Gratulujemy!


''Być Polakiem''

''Polska -to taka kraina,

która się w sercu zaczyna(. . .)''Ryszard Przymus

 


11 listopada 2022r.

Narodowe Święto Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzymy 

dużo zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej przyszłości.


11 listopada 2022

''Wolność nie jest dana raz na zawsze .Trzeba ją zdobywać na nowo (. . .)''Jan Paweł II

W 1918 roku po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i odzyskało  niepodległość.

Jak co roku, ten radosny fakt był powodem naszego świętowania. Klasa V aktywnie włączyła się w obchody tego święta przygotowując przedstawienie pod czujnym okiem Pani Marty, a klasa II wyrecytowała wraz z Panią Teresą wiersz z tej okazji. Godnie uczciliśmy więc 104 rocznicę Święta Niepodległości, kultywując pamięć o historii i tradycji.

 

#SzkołaDoHymnu

Cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w corocznej akcji ,której patronem jest Ministerstwo Edukacji i Nauki - #SzkołaDoHymnu

Podobnie jak w ubiegłym roku ,wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy by uczcić pamięć i oddać hołd Polakom biorącym udział i poległym w walce o niepodległość naszego kraju.

 


Dzień Edukacji Narodowej

''Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces.''

Henry Ford

15 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.

Klasy VI,VII i VIII przygotowały zabawne przedstawienie. Odbyła się ''Gala jabłkowa''  a kucharz Mateusz upiekł nam na osłodzenie tego dnia ''idealnego ucznia''.

Możemy być dumni z naszych podopiecznych!

 


Pasowanie na ucznia

''Co wiemy ,to mała kropelka, czego nie wiemy, to wielki ocean''

Isaak Newton

15 października w progach naszej szkoły odbyło się pasowanie na ucznia .Nasi pierwszoklasiści wspaniale poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami ,pokazali ,iż są gotowi pilnie wypełniać obowiązki ucznia i z powodzeniem mogli przystąpić do uroczystego ślubowania. 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Rok szkolny 2022/2023 rozpoczął się 11 września szkolną Mszą Świętą.

W sobotę 17 września po krótkim zebraniu z rodzicami odbyły się pierwsze zajęcia dydaktyczne.