Rok szkolny 2022/2023


Projekt iFrancja TV szkoły

Nasze uczennice Amelia Miga i Kaya Wasilewska otrzymały dyplom oraz nagrodę książkową za udział w projekcie iFrancja TV szkoły.

Gratulujemy!!!


Koncert dla dzieci

„Zielona Nikola i inne piosenki”

koncert dla dzieci i promocja płyty „Artur Gotz dzieciom”

 

Piąta płyta Artura Gotza to wyjątkowy album familijny, który składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to premierowe piosenki z muzyką Artura Gotza oraz tekstami Marty Fox i Artura Gotza w nowoczesnych aranżacjach z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych. Oprócz piosenek na płycie znajdują się dwie bajki w formie słuchowisk: „Toruńskie pierniki” Artura Gotza i „Smog nas zje” Marty Fox.

 

Krążek jest debiutem artysty w roli autora muzyki i tekstów, jest to także debiutancka płyta dla najmłodszej widowni. Artur Gotz, który zagrał ponad 600 koncertów w całej Polsce oraz Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, powrócił do tematyki dziecięcej. Artysta w wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem „The Imagination” w Londynie, w którym zrealizował trzy spektakle dla dzieci.

 

Piosenki mienią się ciekawymi rytmami. Są to m.in. przebojowa „Zielona Nikola” o dziewczynce, która ubiera się na zielono i interesuje się ekologią:

https://youtu.be/sT5j7O63TKM  

 

Rock and roll’owa piosenka „Ugniatamy, wyrabiamy” opowiada o wspólnym pieczeniu ciasta, które może być dobrą i radosną zabawą, połączoną z tańcem. Do tej piosenki animowany teledysk przygotowało Gentle Bear Studio:

https://youtu.be/8Un5Wsh8A7A

 

Utwór „Będzie dobrze” to poetycka nadzieja na lepsze jutro:

https://youtu.be/223WQBPpC64

 

Na krążku znajduje się również wiele innych bajkowych postaci m.in. „Świerszczyk mały”, „Erwin Smok” czy „Paweł Raper”.

 

Dodatkowo do płyty dołączony jest śpiewnik, w którym znajdują się teksty utworów, a także nuty, aby śpiewać i akompaniować sobie na gitarze, fortepianie lub pianinie w domu, szkole czy domu kultury.

 

 

Oficjalna strona artysty: www.arturgotz.pl


Wycieczka do Biblioteki Polskiej w Paryżu

Klasa II z wizytą w Bibliotece Polskiej.

Polska placówka kulturalna została założona w 1838r. w Paryżu.To najstarsza instytucja polska poza granicami kraju.Biblioteka gromadzi prace z zakresu historii ,literatury i sztuki XIX i XX wieku.


Konkurs czytelniczy

''Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła''(Wisława Szymborska)

10 czerwca został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy.

Najlepszym czytelnikiem w szkole została Clara Capuano.

Gratulujemy!!!


Dzień Rodziny

''Miłość rodzinna jest największym życiowym błogosławieństwem.''

Eva Burrows

''Kiedy śmieje się dziecko,

śmieje się cały świat.''

Janusz Korczak

 


3 czerwca 2023

Dzisiejszy dzień osłodziła nam Rada Rodziców 

Mniammmm....

Dziękujemy!!!


Szkolna Msza Święta

Podczas Szkolnej Mszy Świętej uczniowie,pracownicy szkoły oraz rodzice nie zapomnieli o naszym Proboszczu,który obchodził imieniny,urodziny oraz 44 lecie kapłaństwa.

Życzymy zdrowia,błogosławieństwa i Matczynej opieki oraz dalszych powodzeń w posłudze duszpasterskiej.


''Dusza w podróży''

13 maja najstarsi uczniowie wybrali się do Vincennes na wystawę ''Dusza w podróży'' fotografki Mony Mil, natomiast przy dworcu RER obejrzeli fotografie najpiękniejszych miast w Polsce,w tym zdjęcia Warszawy,która została wybrana najlepszym europejskim kierunkiem podróży.


Wycieczka do Montmorency

W niedzielę 7 maja klasa III ,która w tym roku przygotowuje się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej,wybrała się do Montmorency.Uczniom towarzyszyli rodzice oraz Ks.Adam.Tam na wzgórzu,w sercu lasu,po wspólnym obiedzie Ksiądz Adam poprowadził nabożeństwo majowe oraz katechezę dla dzieci.Pogoda dopisała ,więc po modlitwie spotkanie przedłużyło się przy grillu,który zakończył dzień pełen wrażeń.


Akcja Żonkile

Najstarsi uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody 80.rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz wzięli udział w akcji Żonkile .


Przedszkolaki w Teatrze

W sobotę 15 kwietnia przedszkolaki wyruszyły wraz z Panią Mariolą i opiekunami na wycieczkę do Paryża.

W programie słodkie pączusie,karuzela i oczywiście seans w teatrze z marionetkami:Theatre des Marionnettes du Jardin du Luxembourg.


Wielkanoc w naszej parafii

Adoracja z udziałem dzieci oraz święcenie pokarmów


Niedziela Palmowa


Msza Szkolna i Rekolekcje Wielkopostne

W niedzielę 19 marca ,podczas Mszy Szkolnej ,którą poprowadził Ks.Adam,dzieci wrzuciły do skrzyni wielkopostne postanowienia.

W sobotę 25 marca nauki rekolekcyjne w naszej szkole wygłosił Ks.Prof.Konrad Glombik z Opola.


Kiermasz wielkanocny

Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za przygotowanie kiermaszu oraz upominki wielkanocne a Pani Klaudii Kolorowy.Parasol za animacje.


#dzienfryzurzpapieru2023


Wiosna zawitała do przedszkola

''Wiosna ma z polnych kwiatów sukienkę,

  Do młodych listków wyciąga rękę,

  Uśmiech słoneczny ma na swej buzi,

  Lubią ją wszyscy : mali i duzi.''


Konkurs Na Tradycyjną Palmę Wielkanocną

Konkurs wielkanocny rozstrzygnięty!!!

Zwycięzcom gratulujemy!


Konkurs recytatorski

Etap szkolny konkursu recytatorskiego "Wolnośc w polskiej literaturze "dobiegł końca. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział a zwycięzcom życzymy powodzenia podczas etapu krajowego !


Wycieczka do Ambasady Polskiej w Paryżu

Rankiem 18 marca uczniowie klasy V wraz z Panią Martą Yammine oraz opiekunami udali się na wycieczkę do Ambasady Polskiej w Paryżu. Historię tego pięknego pałacu opowiedziała im Pani Patrycja Marcinkowska.Pałac Monako ,dzieło architekta Aleksandra Teodora Brongniarta,jest uznawany za jeden z piękniejszych i okazalszych w Paryżu.Jego budowę zleciła Maria Katarzyna de Brignole ,po mężu księżna Monako.

Po tej wyjątkowej wizycie był również czas na pyszną pizzę.


Rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego

''Kiedy ktoś ci  mówi, że coś jest niemożliwe,pamiętaj ,że mówi o własnych ograniczeniach ,które ciebie nie dotyczą.''

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu komiksu zainspirowanego wybranym fragmentem lektury

''Mały Książę''.

Zwycięzcy:

I   miejsce -Sophie -Anna Baran

II  miejsce -Oliwia Golec

III miejsce -Kaya Wasilewska

Wyróżnienia:

Justyna Hrycyszyn, Nadia Kasprzyk i Oliwia Białorucka

Każdy uczestnik otrzymał książkę ''Żyć jak Mały Książę''

Zwycięzcy otrzymali dodatkowo  książki ufundowane przez Ambasadę Polski w Paryżu.

Gratulujemy!!!

 

 


Wycieczka do Musee en Herbe

Uczniowie klasy III i IV poprzez interaktywną i muzyczną podróż ,gry ,dzwięk ,humor oraz rzadkie przedmioty zostali przeniesieni do końca XIX wieku.Następnie zanurzyli się w świat nagrań od lat 20 do lat 80,po czym odkryli kulisy studia nagrań i miksowania.

Wszyscy wrócili zachwyceni.

Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w sfinansowaniu wycieczki.


Warsztaty plastyczne

W sobotę 11 marca do klasy 1 przyjechała Morgane -przedstawicielka Musee en Herbe.

Musee en Herbe oferuje szkołom możliwość przyjścia na zajęcia do szkoły i zaprezentowania dzieciom wielkiego malarza i jego twórczości z humorem i kreatywnością za pomocą reprodukcji ,zabawy oraz manipulacji.Po godzinnej animacji odbyły się warsztaty plastyczne ,podczas których dzieci stworzyły kreacje na podstawie twórczości malarza - Pabla Picassa .

Dzieci były zachwycone !

Dziękujemy Radzie Rodziców za przekazanie środków pieniężnych ,które pozwoliły na sfinansowanie warsztatów.


Podziękowania Ministra Jana Dziedziczaka


#PokójUkrainie

Szkoła w Arcueil w rocznicę brutalnej agresji na Ukrainę nie zapomniała ,że wojna nadal trwa i wzięła udział w akcji Gołąbek Pokoju.


KARNAWAŁ 2023

W karnawale,w karnawale

Dookoła wielkie bale,

Gdy orkiestra pięknie gra,

Dobry humor każdy ma!

W karnawale,w karnawale

Dzieci bawią się wspaniale.

W karnawale każdy chce 

Tańczyć,śpiewać,bawić się!


Karnawałowe portrety

W obiektywie Pani Hani


''Był sobie mały,tłuściutki pączek.

 Był okrąglutki i nie miał rączek.

 Z wierzchu miał piękną ,chrupiącą skórkę,

 A w środku dziurkę na konfiturkę!''

 

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za słodki poczęstunek,którym obdarowani zostali wszyscy uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły.


Walentynki

''Bo z przyjaciółmi świat jest o wiele piękniejszy''

Dzisiejsza poczta walentynkowa pękała w szwach.

 


Jasełka-jak to było ponad 2000 lat temu...

Dziś uczniowie naszej szkoły pod czujnym okiem Pani Teresy i Pani Marioli przedstawili nam widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich.


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dziś zwróciliśmy swoje myśli ku ofiarom Zagłady-bezprecedensowego ludobójstwa około sześciu milionów Żydów i Żydówek. Wspominaliśmy też wszystkich tych ,którzy ,choć ocaleli doznali traumatycznych prześladowań -wykluczenia ,dyskryminacji ,upokorzenia ,utraty własności i odarcia z człowieczeństwa .
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu pozwalają wydobyć pamięć o zamordowanych i ocalałych z nurtu codzienności .Pamięć potrzebuje jednak wielotonowego działania i kanałem mocno ją wspierającym jest systematyczna edukacja-formalna i nieformalna-stanowiąca jej potężny oręż.
Nasi uczniowie obejrzeli również filmy edukacyjne o społecznościach żydowskich ,które przybliżają ich historie,bogactwo i zróżnicowanie tożsamości ,ich wkład w rozwój miast oraz ich sytuację do dziś .
Dziękujemy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za udostępnione materiały edukacyjne ,filmy oraz szkolenie dla nauczyciela.

Kolorowy styczeń

Za oknem szaro,buro i ponuro ale...w naszej szkole było kolorowo.


Konkurs recytatorski w V klasie

Konkurs recytatorski wokół twórczości Jana Brzechwy polegał na samodzielnym wybraniu wiersza z całego dorobku autora.
Samodzielny wybór wspomagał motywację i przyjemność w klasowym konkursie recytatorskim, który trwał ponad miesiąc, ponieważ dzieci prezentowały swój wiersz, gdy były w pełni gotowe.
Kryteria oceny były określone wcześniej w klasie : ilustracja i kopia tekstu notowane na 5 punktów każda. I recytacja notowana na 10 punktów.
Całość więc mogła przynieść 20 punktów.
Zwycięzcy konkursu przede wszystkim znali doskonale tekst na pamięć, ale przede wszystkim potrafili go zinterpretować i włożyli swoje ❤️.
Gratulujemy zwycięzcom !
Wszyscy uczniowie otrzymali książki jako nagrody pocieszenia.

Warsztaty recytatorskie

7 oraz 21 stycznia odbyły się warsztaty recytatorskie przygotowujące do konkursu ''Wolność w polskiej literaturze''. Warsztaty poprowadziła Pani Maja Saraczyńska.


Legendy polskie w naszej szkole

Już dzieci w początkowych klasach szkoły podstawowej uczą się ,że legenda to opowieść,  w której tkwi ziarnko prawdy. W Polsce swoje własne legendy ma każdy region kraju. Mamy więc legendy małopolskie, z których najsłynniejsza jest ta o Smoku Wawelskim, mamy warszawskie -o Warsie i Sawie, Bazyliszku. Słynne są również wielkopolskie ,a najbardziej znana jest Legenda o Lechu, Czechu i Rusie ,opisująca początki państwa polskiego. Z kolei  za najstarszą polską legendę uchodzi opowieść o Popielu , którego zjadły myszy. Opowieści te, choć nie zawsze pisane zrozumiałym językiem ,bywają fascynujące ,warto więc poznać choć część z nich.


Wymiana ze szkołą w Zbąszyniu

Klasa I dzięki Pani Hani od kilku lat prowadzi korespondencję ze szkołą w Zbąszyniu. Tym razem otrzymaliśmy od koleżanek i kolegów z Polski kartki świąteczne z życzeniami oraz krzyżówki.

Dziękujemy!


ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Upamiętnia ona objawienie się światu Boga w postaci narodzonego w Betlejem Jezusa Chrystusa. Według ewangelisty ,w stronę miejsca Jego narodzin, za gwiazdą na niebie podążyli z pokłonem mędrcy ze Wschodu ,w darze ofiarując Mu złoto ,kadzidło i mirrę. W tradycji mędrcy ci znani są jako Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Reprezentowali oni ludzi z całego świata: Europy, Afryki i Azji. Uniwersalność zbawienia ,ponad wszelkimi podziałami sprawia, że to jedno z ważniejszych świąt.


Galette des Rois

Jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów przy okazji Święta Trzech Króli we Francji jest dzielenie się na pamiątkę hołdu ,jaki Mędrcy złożyli małemu Jezusowi ciastem Galette des Rois ,czyli Ciastem Trzech Króli .
Podobny zwyczaj świąteczny -wybory migdałowego króla , był kultywowany w Polsce ,ale dziś już o nim nie usłyszymy .Był to zwyczaj dotyczący dnia zamykającego okres świąteczny ,a jednocześnie zaczynającego karnawał ,czyli Święta Trzech Króli .Wszyscy spotykali się wtedy podczas wieczornej wieczerzy ,której dodatkową atrakcją był wielki placek z ukrytym migdałem .Komu dostał się kawałek ciasta ze schowaną w środku niespodzianką ,ten zostawał migdałowym królem .Taka osoba mogła korzystać z wielu zaszczytów ,ale sprawowała też ważne obowiązki ,pełniąc funkcję duszy towarzystwa, wodzireja.

Dziś zawitał do nas Święty Mikołaj!


Konkurs Bożonarodzeniowy

3 grudnia został rozstrzygnięty Konkurs Bożonarodzeniowy, którego celem było rozwijanie kreatywności uczniów i ich zdolności manualnych oraz kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach:

Grupa 1 klasa 0-II

Viviane Wasilewska

Jan Roche

Grupa 2 klasa III-IV

Emilia Tęcza

Maja Białorucka 

Grupa 3 klasa V-VIII

Amelia Miga

Mateusz Pierścionek

 


Kiermasz Bożonarodzeniowy

Już za nami Kiermasz Bożonarodzeniowy, który można było odwiedzać w tym roku 26 i 27 listopada oraz 3 i 4 grudnia. Do nabycia były różnorakie ozdoby adwentowe i świąteczne :wieńce, stroiki, świece. Nie zabrakło również domowych  wypieków i tradycyjnych polskich wędlin . Były naturalne miody, pierniczki i bajkowe domki a na rozgrzewkę gorące napoje-kawa, herbata i ciepła czekolada .

Dziękujemy wszystkim za udział!  


Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny ''Święty Jan Paweł II w oczach dziecka'' poświęcony Papieżowi Polakowi zorganizowany przez Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim został rozstrzygnięty 21 X 2022 roku. Niestety żaden z naszych uczniów nie został laureatem konkursu w Polsce ,zatem nasza szkoła postanowiła nagrodzić ich uczestnictwo i wszyscy otrzymali dyplomy, książki i gry edukacyjne.

Gratulujemy!


''Być Polakiem''

''Polska -to taka kraina,

która się w sercu zaczyna(. . .)''Ryszard Przymus

 


11 listopada 2022r.

Narodowe Święto Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzymy 

dużo zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej przyszłości.


11 listopada 2022

''Wolność nie jest dana raz na zawsze .Trzeba ją zdobywać na nowo (. . .)''Jan Paweł II

W 1918 roku po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i odzyskało  niepodległość.

Jak co roku, ten radosny fakt był powodem naszego świętowania. Klasa V aktywnie włączyła się w obchody tego święta przygotowując przedstawienie pod czujnym okiem Pani Marty, a klasa II wyrecytowała wraz z Panią Teresą wiersz z tej okazji. Godnie uczciliśmy więc 104 rocznicę Święta Niepodległości, kultywując pamięć o historii i tradycji.

 

#SzkołaDoHymnu

Cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w corocznej akcji ,której patronem jest Ministerstwo Edukacji i Nauki - #SzkołaDoHymnu

Podobnie jak w ubiegłym roku ,wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy by uczcić pamięć i oddać hołd Polakom biorącym udział i poległym w walce o niepodległość naszego kraju.

 


Dzień Edukacji Narodowej

''Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces.''

Henry Ford

15 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.

Klasy VI,VII i VIII przygotowały zabawne przedstawienie. Odbyła się ''Gala jabłkowa''  a kucharz Mateusz upiekł nam na osłodzenie tego dnia ''idealnego ucznia''.

Możemy być dumni z naszych podopiecznych!

 


Pasowanie na ucznia

''Co wiemy ,to mała kropelka, czego nie wiemy, to wielki ocean''

Isaak Newton

15 października w progach naszej szkoły odbyło się pasowanie na ucznia .Nasi pierwszoklasiści wspaniale poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami ,pokazali ,iż są gotowi pilnie wypełniać obowiązki ucznia i z powodzeniem mogli przystąpić do uroczystego ślubowania. 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Rok szkolny 2022/2023 rozpoczął się 11 września szkolną Mszą Świętą.

W sobotę 17 września po krótkim zebraniu z rodzicami odbyły się pierwsze zajęcia dydaktyczne.