Wspomnienia z Festiwalu w Aulnay sous Bois

Mirosława Woroniecki - prezes Klubu Gazety Polskiej

W podparyskim Aulnay sous Bois, 19 czerwca odbył się Polonijny Festiwal Piosenki „CosmoFest”, organizowany już po raz piąty przez Stowarzyszenie Polonii Francuskiej „Cosmopolite Village”, wraz z miejscową parafią polską księży Chrystusowców. Tegoroczna edycja Festiwalu, połączona z tradycyjnym parafialnym piknikiem, zgromadziła społeczność nie tylko lokalną, ale i przybyłą z różnych stron regionu. Na scenie doszło do śpiewającej konfrontacji różnych grup wiekowych i  „stanów”: śpiewały dzieci, śpiewali rodzice, uczniowie i ich nauczyciele. Okazuje się, iż prawdziwe talenty są wśród nas i trzeba tylko okazji, by mogły się ujawnić. Zdaniem przewodniczącego jury, znanego kompozytora i pianisty legendarnego duetu „Marek i Wacek”, Marka Tomaszewskiego, poziom Festiwalu podnosi się z roku na rok i niektórzy z laureatów mogą śmiało wystąpić na jednej scenie z profesjonalistami.


Po burzliwych naradach, jury zdecydowało przydzielić dwa pierwsze miejsca w kategorii „dzieci”: najmłodszej uczestniczce 8-letniej Wiktorii Tarnawskiej oraz 10-letniej Olivii Krupie. Wiktoria została również ulubieńcem publiczności. Trzecie miejsce przyznano duetowi: rodzeństwu Szymonowi i Kacprowi Ruszałom. Wyróżanienia otrzymały Wiktoria Toczek i Olivia Majchrzak. W kategorii „dorosłych”, pierwsze miejsce zdobyła Elżbieta Olipra, zwracając uwagę profesjonalizmem  interpretacji. Jury przyznało dwie równorzędne drugie nagrody: dla duetu sióstr: Klaudii Kocel i Sylwii Kobus, które otrzymały również nagrodę publiczności, oraz dla Katarzyny Lis, występującej na co dzień w polonijnym zespole rockowym AXXE. Wyróżnienie otrzymał Jan Kondek za interpretację piosenki „Nie spoczniemy”.


Tegoroczna edycja, w odróżnieniu od poprzednich, dopuszczała wyłącznie polskie piosenki.
Uroczo wspomina wydarzenie polonistka, nauczycielka z Argentueil pani Danuta Bin, biorąca po raz pierwszy udział w konkursie: „Proszę sobie wyobrazić, że ja, miłośniczka polskiej piosenki, nawet nie wiedziałam o istnieniu Polonijnego Festiwalu Piosenki!(...). Tym razem informacja do mnie dotarła. Postanowiłam wziąć udział w konkursie na równi z młodzieżą ze Szkoły Polskiej w Argenteuil (oczywiście w innej kategorii).


Przemiłe momenty, piosenki nowsze i starsze, budzące tyle emocji. Jakże sympatyczna atmosfera!”
Festiwal „CosmoFest”, to nie tylko ubieganie się o nagrody, to również okazja do ciekawych spotkań.
Zdaniem jednej z jurorek (z miejscowego parafialnego chóru), p. Elżbiety Kwiatkowskiej, festiwal, w polaczeniu z tradycyjnym już piknikiem to: „okazja do wspólnej zabawy, spotkań towarzyskich, oderwania od codzienności. Jednocześnie festiwal jest okazją do promowania piosenki polskiej, także wypromowania siebie, nawiązania nowych kontaktów, pokonania tremy, sprawdzenia się na scenie. Jest również zaproszeniem do wspólnego śpiewania. Takie spotkania są niezastąpione. Dobrze że są jeszcze ludzie, którzy mają dobre pomysły i chcą podjąć się organizacji takich imprez , poświęcić czas”.
Warto przypomnieć genezę tego wspaniałego wydarzenia, niełatwego przecież, przygotowywanego po godzinach pracy, często po nocach.

Écrire commentaire

Commentaires: 0